Masz długą check listę? W punkt lubisz mieć zrobione wszystko dokładnie tak jak sobie to zaplanowałeś? Kiedy nie wyrabiasz się z założonym planem denerwujesz się na samego siebie i wcale nie doceniasz jak dużo dzisiaj dałeś radę zrobić? Nie martw się nie jesteś sam 🙂 . Pytanie rodzi się jedno : kiedy pozwalasz sobie na odpoczynek?

Dać sobie pozwolenie

Pierwszym krokiem do możliwości właściwej, pełnej regeneracji jest uwolnienie myślenia od poczucia mnogości obowiązków, które na Ciebie czekają. Często ta mnogość obowiązków wiąże się też z perfekcjonizmem. Chcemy być idealni w każdym wymiarze, w przypadku kobiet to idealna mama, żona, gospodyni domowa („perfekcyjna pani domu” 😉 ) oraz kobieta sukcesu. Czy uważasz, że wszystkie te role da się wypełnić na conajmniej 100% i jeszcze patrzeć na oczy, cieszyć się dniem codziennym, doceniać szczegóły? Czy pozwalasz sobie na taką myśl, że jak dzisiaj tego nie załatwię to przecież nic się nie stanie … Świat się nie zawali, co więcej będzie piękniejszy, bo zatrzymasz się w pędzie i zauważysz rzeczy, których w ferworze walki nie byłeś w stanie zauważyć. Pozwolisz sobie odpocząć poluźniając trochę śrubki w swoim jak bardzo precyzyjnie dokręconym mechanizmie 🙂 

Gospodarowanie czasu na odpoczynek

Czas dla siebie powinien być jednym z priorytetów. Tłumaczenie się że „jeszcze muszę zrobić tą jedną rzecz i wtedy będę mogła odpocząć” nie prowadzi do niczego dobrego. Jeżeli chcesz odpocząć i teraz właśnie masz taką potrzebę to zostaw gotowanie obiadu czy sprzątanie i zrób to co relaksuje Cię najbardziej. Jak odpoczniesz to wrócisz do swoich obowiązków i zrobisz je dużo szybciej niż będąc na skraju wyczerpania, bez motywacji i uśmiechu na twarzy. Jeżeli rozleniwisz się tak bardzo, że dzisiaj w ogóle nie ugotujesz to też dobrze! 🙂 Czasem jest to potrzebne. W swoim z góry zaplanowanym trybie dnia też uwzględnij czas na regenerację.

Korzyści z regeneracji

Dzięki odpowiedniej regeneracji możemy złapać dystans do bieżących spraw,  bo na chwile się od nich odklejamy. Stając z boku widać więcej. Dystansując się do sytuacji jesteś w stanie przestać się czymś emocjonować i zobaczyć nową perspektywę, a w konsekwencji może skorygować swoje działania. W innym przypadku korzyścią będzie, że z radością wrócisz do swoich zajęć bardzo doceniając, że je masz. 

Czym jest dla mnie regeneracja?

Regeneracja to zatrzymanie, otwarcie się na to co wokół, uruchomienie uważności. 

Regeneracja to powiedzenie swojemu umysłowi na chwile stop, a ciału zapewnienie tego czego potrzebuje.  

Regeneracja to zwrócenie uwagi na siebie, na to co ja czuje. Co mówi moje ciało? Ono bardzo dużo potrafi nam zakomunikować, ale bez zatrzymania nie słyszymy jego wołania.

A dla Ciebie czym jest regeneracja?

Formy regeneracji

Czyli jak się mam regenerować? Sposobów na to odpoczynek jest wiele. Ich wybór zależy od preferencji osobistych, od warunków, które masz aktualnie, a ostatecznie od nastroju w danym czasie. Najpopularniejszymi będzie spacer (dobrze byłoby w otoczeniu natury, poleżenie na łące, wzięcie gorącej kąpieli, prace kreatywne (malowanie, rzeźbienie, szkicowanie, inna praca twórcza), masaże, rytuały pielęgnacyjne. sporty jak pływanie, jazda na rowerze, joga, pilates, wyjście do teatru, kina czy na koncert a często potrzebne jest po prostu położenie się, puszczenie dobrej, relaksującej muzyki, wyłączenie myślenia. 

Co zamierzasz teraz zrobić? Nie czekaj – zajmij się sobą 🙂