Regeneracja jest nam niezbędna, żeby funkcjonować sprawnie i wydajnie. To paradoksalne, że często pracując więcej, nie osiągamy lepszych efektów. Jesteśmy bardziej zmęczeni, częściej popełniamy błędy i trudno jest o satysfakcję z pracy i życia. Regeneracja to proces, na który musimy sobie pozwolić i poświęcić temu w pełni swoją uwagę. Sprawdź, w jaki sposób odpoczywać i na co zwracać uwagę, żeby proces regeneracji był skuteczny i dawał oczekiwane rezultaty.

Dać sobie pozwolenie

Pierwszym krokiem do właściwej, pełnej regeneracji jest uwolnienie myśli od poczucia mnogości obowiązków, które na Ciebie czekają. Często ta mnogość obowiązków wiąże się z perfekcjonizmem. Chcemy być idealni w każdym wymiarze. W przypadku kobiet, to idealna mama, żona, perfekcyjna pani domu oraz kobieta sukcesu. Czy uważasz, że wszystkie te role da się wypełnić na 100% i nadal mieć siłę cieszyć się każdym dniem, doceniać szczegóły i małe rzeczy? 

Czy pozwalasz sobie na taką myśl: “jak dzisiaj tego nie załatwię to przecież nic się nie stanie!” No właśnie. Świat się bez Ciebie nie zawali, co więcej będzie piękniejszy, bo zatrzymasz się w pędzie i zauważysz rzeczy, których w ferworze walki nie byłeś w stanie zauważyć. Pozwolisz sobie odpocząć, poluzowując trochę śrubki w swoim tak precyzyjnie dokręconym mechanizmie. 

Gospodarowanie czasu na odpoczynek

Czas tylko dla siebie powinien być jednym z priorytetów dla każdego z nas. Tłumaczenie się, że „jeszcze muszę zrobić tą jedną rzecz i wtedy będę mogła odpocząć” nie prowadzi do niczego dobrego. Jeżeli chcesz odpocząć i teraz właśnie masz taką potrzebę, to zostaw gotowanie obiadu czy sprzątanie i zrób to co relaksuje Cię najbardziej. Jak odpoczniesz to wrócisz do swoich obowiązków i zrobisz je dużo szybciej, niż będąc na skraju wyczerpania, bez motywacji i uśmiechu na twarzy. Jeżeli rozleniwisz się tak bardzo, że dzisiaj w ogóle nie ugotujesz, to też dobrze! Czasem jest to potrzebne. W swoim z góry zaplanowanym trybie dnia zawsze uwzględniaj czas na regenerację.

Korzyści z regeneracji

Dzięki odpowiedniej regeneracji możemy złapać dystans do bieżących spraw,  bo na chwile się od nich odklejamy. Stając z boku, widać więcej. Dystansując się do sytuacji, jesteś w stanie przestać się emocjonować i zobaczyć nową perspektywę, co w konsekwencji pomoże Ci skorygować swoje działania. W innym przypadku korzyścią będzie, że z radością wrócisz do swoich zajęć, doceniając, że je masz!

Czym jest dla mnie regeneracja?

Regeneracja to zatrzymanie, otwarcie się na to co wokół, uruchomienie uważności.

Regeneracja to powiedzenie swojemu umysłowi na chwile stop, a ciału zapewnienie tego, czego potrzebuje. Regeneracja to zwrócenie uwagi na siebie, na to co ja czuje. Co mówi moje ciało? Ono potrafi bardzo dużo nam zakomunikować, ale bez zatrzymania się, nie słyszymy jego wołania.

A czym jest dla Ciebie regeneracja?

Formy regeneracji

Jak się więc regenerować? Sposobów na to odpoczynek jest wiele. Ich wybór zależy od preferencji osobistych, od warunków, które masz aktualnie, a ostatecznie od nastroju w danym czasie. Najpopularniejszymi formami skutecznej regeneracji będzie spacer w otoczeniu natury, poleżenie na łące, wzięcie gorącej kąpieli, prace kreatywne (malowanie, rzeźbienie, szkicowanie), masaże, rytuały pielęgnacyjne. Sporty takie jak pływanie, jazda na rowerze, joga, pilates bardzo pomagają wyczuć rytm naszego organizmu i lepiej go poczuć.  Wyjście do teatru, kina czy na koncert pomogą wyzwolić w sobie pozytywne emocje i naładować się energią. Często potrzebne jest po prostu położenie się, puszczenie dobrej, relaksującej muzyki i wyłączenie myślenia.

Co zamierzasz teraz zrobić? Nie czekaj – zajmij się sobą