Praca zawodowa to ogromna część naszego życia, pochłaniająca w tzw. wieku produkcyjnym nawet 40% całego naszego czasu! Gdyby podejść na ulicy do kilku przypadkowych osób z pytaniem: “po co pracujesz?”, prawdopodobnie częstą odpowiedzią byłaby “dla pieniędzy”. Czy nie brzmi to absurdalnie, aby wyłącznie dla pieniędzy, poświęcać taki ogrom czasu, którego nikt nam nie odda?
Najnowsze badania Hays Polska pokazują, że coraz częściej oprócz zaspokojenia potrzeb materialnych potrzebujemy poczucia sensu oraz tego, aby szef był “ludzki”. A więc relacje z przełożonym i to co robimy mają coraz większy wpływ na podejmowane decyzje.
W Polsce ponad 2 miliony osób wybrało trudną ścieżkę prowadzenia własnego biznesu. Zwykle są to ludzie o ponadprzeciętnej ambicji, odwadze i determinacji, które pchają ich do tworzenia czegoś nowego, dostarczania swoim klientom świetnych produktów i usług. Jednak walka konkurencyjna na rynku potrafi być bardzo męcząca, prowadzić do wypalenia, zagubienia swojego celu i priorytetów. Bywa, że odbija się bardzo mocno na życiu prywatnym, relacjach z rodziną i przyjaciółmi, a przede wszystkim – na zdrowiu.
Powyższe problemy w bardzo wielu przypadkach mają swoje źródło w błędnych, niesprzyjających wzorcach myślenia, nie obiektywnej ocenie własnych zdolności i potencjału, czy wybraniu ścieżki zawodowej absolutnie nie pokrywającej się z wrodzonymi talentami i predyspozycjami. Chodzimy do pracy, której nie lubimy, wykonujemy ją mało efektywnie, a w konsekwencji nasze zarobki nie są satysfakcjonujące. Jednak każdy człowiek – a wiem to, ze swojego wieloletniego doświadczenia jako przedsiębiorca – może być spełnionym, rozwijającym się i dobrze opłacanym pracownikiem, jeśli tylko wykonuje zajęcia, do których natura go przysposobiła.
Sesja coachingowa rozwoju zawodowego – co możesz dzięki niej osiągnąć?
Każdy człowiek ma w sobie zasoby talentu i potencjału, które sprawiają, że pewne zajęcia wykonuje intuicyjnie, szybko i z dobrymi wynikami, a inne pomimo dużej ilości włożonego czasu, nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Poza kilkoma absolutnie unikatowymi jednostkami w historii świata, nie ma ludzi dobrych we wszystkim. Nie ma także argumentów za tym, aby na siłę starać się być we wszystkim dobrym.
Nasze wrodzone talenty i potencjał w ogromnej mierze są zabijane bądź tłumione już na etapie edukacji. Polski system oceniania nie tylko akcentuje to, co robimy źle, ale także sprawia, że rodzice wymagają, aby dzieci “ze wszystkiego miały piątki”. W efekcie kończymy szkołę średnią w stanie dezorientacji, nie wiedząc nic o swoich mocnych stronach i nie potrafiąc świadomie kierować swoim rozwojem. Niestety, szkolnictwo wyższe powiela i pogłębia błędy wcześniejszych etapów.
Bez względu na to w jakim jesteś wieku, nigdy nie jest za późno, aby na nowo odkryć swoje talenty, świadomie nad nimi pracować, i obrać ścieżkę rozwoju zawodowego, która będzie zgodna z Twoimi naturalnymi predyspozycjami. W zależności od bardzo wielu czynników, takich jak np. introwertyzm lub ekstrawertyzm, zainteresowanie przedmiotami lub ludźmi, skłonność do ryzyka lub jej brak, orientacja na wykonywanie zadań lub planowanie – różne ścieżki kariery będą optymalne.
Dzięki sesji rozwoju zawodowego uświadomisz sobie, do czego masz talent i predyspozycje oraz w jaki sposób nad nim pracować. Będziesz w stanie w taki sposób pokierować swoim rozwojem, aby pracować nie tylko “dla pieniędzy”, ale równocześnie odczuwać satysfakcję z wykonywanego zajęcia, doceniać siebie za rzeczy które robisz oraz odczuwać głęboką wdzięczność i satysfakcję z faktu, że robisz coś dobrego dla siebie i świata. Dzięki pracy nad wzorcami myślenia, schematami zachowania oraz nawykami w interakcjach z innymi podniesiesz jakość swojej pracy, nauczysz się postrzegać siebie z zupełnie innej perspektywy i świadomie zrewidować swoje dotychczasowe działania zawodowe.
Mentoring biznesowy – dla kogo jest on odpowiedni?
Sesja coachingowa rozwoju zawodowego opiera się na samodzielnej drodze klienta do odpowiedzi, przy towarzyszącym udziale coacha, stosującego oparte na dowodach naukowych metody edukacyjne wspierające rozwój. W procesie coachingu nie ma poleceń, zakazów i nakazów – wszystko opiera się na relacji partnerskiej, zaufaniu i poufności. Mentoring biznesowy jest jednak zupełnie innym procesem, skierowanym do osób poszukujących rozwiązań, których nie da wyczytać się z książek, a które płyną wprost z doświadczenia.
Mentoring biznesowy jest bardziej dyrektywny w stosunku do coachingu. A osiągnięcie zamierzonych efektów jest wprost uzależnione od zastosowania się klienta do poleceń i uwag mentora. Wartość tego procesu wynika z dwóch zasadniczych rzeczy. Po pierwsze, z gruntownej wiedzy mentora odnośnie tego, w jaki sposób przekazywać wiedzę, aby była ona zrozumiała, dozowana w odpowiednich dawkach oraz późniejszej weryfikacji rezultatów. Po drugie, na bagażu doświadczenia, który mentor posiada w dziedzinie, z której oferuje swoje usługi.
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz dowiedzieć się:
- jaki jest twój styl przywódczy i modele zachowań, które stosujesz,
- zyskać nową perspektywę na swój biznes, jego strukturę i dynamikę rozwoju,
- wypracować kompetencje, narzędzia i nawyki, które podniosą Twoją skuteczność,
- nauczyć się lepiej rozumieć siebie, swoich współpracowników i wasze relacje,
- zyskać inspirację i ponownie nabrać wiatru w żagle,
mentoring biznesowy będzie procesem, który pozwoli Ci osiągnąć te cele.
Dlaczego możesz mi zaufać w kwestii biznesu?
Od ponad 14 lat współtworzę wraz ze swoim mężem Dominikiem organizację w branży budowlanej. Suez Izolacje Budowlane to firma oparta na wiedzy, odpowiedzialności i współpracy, ale przede wszystkim – na ludziach. Wspaniały zespół, który udało nam się zbudowaliśmyć to prawdziwa wizytówka naszego przedsiębiostwa. Czujemy ogromną radość i dumę, że wielu z naszych współpracowników jest z nami już od wielu lat, a Ci którzy do nas dołączają, czują na własnej skórze, że nasze wartości to nie tylko puste słowa.
Nasza firma z roku na rok się rozwija, co zostało dostrzeżone przez wiele organizacji monitorujących najszybciej rozwiające się firmy. W roku 2020 i 2021 znaleźliśmy się na liście Diamentów Forbesa, odpowiednio na 2 i 10 miejscu w regionie. W roku 2021 zostaliśmy również wyróżnieni nagrodą Brylanty Polskiej Gospodarki województwa podkarpackiego oraz Gepardy Biznesu województwa podkaprackiego. Ponadto, możemy pochwalić się ceryfikatami “Ekologiczni w Biznesie” i “Firma Godna Zaufania”, a wiele zweryfikowanych opinii na nasz temat dostarczają między innymi Ceneo oraz TrustMate.
Równolegle z współtworzeniem SUEZu jako dyrektor zarządzający, rozwijałam swoje umiejętności pracy z ludźmi, zwłaszcza w zakresie coachingu i mentoringu biznesowego. A wyróżnieniem tej pracy jest tytuł Ambasadora Coachingu 2019 w kategorii Business Coaching.