Umówiłam się na spotkanie z kontrahentem na 8:30. Bezpiecznie, żeby na pewno ze spokojem dotrzeć do firmy. Oczywiście w ten dzień córka od rana ma same problemy. Śniadanie nie takie. Zanim się do niego przekonała minęło kilka minut. Przecież nie chodziło o śniadanie, a o sam fakt, że nie może spać. Niestety stan na „nie” nadal się utrzymuje. Jedyna bluzka, w której chce iść do szkoły wymaga prasowania. Zajmuje to kolejnych kilka minut poza planem. Ubiera się, czesze, względnie już bez komplikacji. Wreszcie jest ubrana od góry do dołu – czapka, szalik, rękawiczki, buty zimowe. Nagle orientuje się, że zapomniała się spakować. Nerwowo zerkam na zegarek, widzę jak kolejne minuty mijają. Tracę szansę na stawienie się punktualnie w miejscu spotkania. Gula staje w gardle, a usta zaczynają same się zaciskać. Stoję przed wyborem jak zareagować. Pozwolić sobie na nerwy czy wziąć głęboki oddech i odpuścić.  

Rozpoznajesz w tej historii siebie? Tak trudnym zadaniem jest wyjście punktualnie z domu. A jak zaplanować cały dzień? Jak zaplanować tydzień?

Nie pomijaj siebie

W dniu codziennym nie zapominaj o czasie dla siebie – na trening, na chwilę regeneracji. Jeżeli będziesz o tym pamiętać, zachowasz higienę dnia codziennego. Nie będziesz miała poczucia ciągłego braku czasu. Nie będziesz równocześnie tracić stopniowo energii poprzez nadwyrężanie swojego ciała, umysłu i ducha. 

Planuj efektywnie

Mądry plan jest potrzebny w natłoku codziennych obowiązków. Porządkuje je, pozwala ułożyć dzień tak, aby załatwić wszystko w jak najkrótszym czasie. Przykład? Jeśli poświęcisz kilka minut na zaplanowanie trasy, którą musisz pokonać, zajmie Ci ona znacznie krócej, niż gdybyś przejechał ją chaotycznie. Efektywny dzień składa się z wielu małych kroków, które wykonane w odpowiedniej kolejności będą znacznie łatwiejsze, niż wykonywane przypadkowo.

Realny plan

Planując zbyt wiele istnieje duża szansa, że nie uda Ci się zrealizować planu. Jak się wtedy będziesz z tym czuła? Co jeśli zrobiłabyś krótszą listę? Masz dużo obowiązków? Opiekujesz się dziećmi? Z mojej perspektywy, lepiej jest zakładać dodatkowe marginesy czasowe. Jeżeli mimo tego coś nie wyjdzie, nie denerwuj się! Lepiej obrócić sytuację w żart. Denerwowanie się sytuacją z samego rana wpłynie negatywnie na cały dzień. Co więcej, nie tylko Twój. Bardzo rozbije to też dzień Twojego dziecka czy męża. 

Żywienie, a intensywny plan dnia

Planowanie jest również niezbędne, jeżeli chcesz się odżywiać zdrowo i regularnie. Wymaga to wcześniejszego przygotowania posiłków. Czy jest to czasochłonne? Absolutnie nie. Wystarczy po prostu pamiętać wieczorem, żeby przygotować sobie posiłek na dzień następny. Jeżeli chodzisz do pracy na późniejszą godzinę można to robić oczywiście rano tego samego dnia. To naprawdę nie jest trudne!