Umówiłam się na spotkanie z kontrahentem na 8:30. Bezpiecznie, żeby na pewno ze spokojem dotrzeć do firmy. Oczywiście w ten dzień córka od rana ma same problemy. Śniadanie nie takie. Zanim się do niego przekonała minęło kilka minut. Przecież nie chodziło o śniadanie, a o sam fakt, że nie może spać. Niestety stan na „nie” nadal się utrzymuje. Jedyna bluzka w której chce iść do szkoły wymaga prasowania. Zajmuje to kolejnych kilka minut poza planem. Ubiera się, czesze, względnie już bez komplikacji. Wreszcie jest ubrana od góry do dołu – czapka, szalik, rękawiczki, buty zimowe. Nagle orientuje się, że zapomniała się spakować. Nerwowo zerkam na zegarek, widzę jak kolejne minuty mijają. Tracę szansę na stawienie się punktualnie w miejscu spotkania. Gula staje w gardle, a usta zaczynają same się zaciskać. Stoję przed wyborem jak zareagować. Pozwolić sobie na nerwy czy wziąć głęboki oddech i odpuścić. 

Rozpoznajesz w tej historii siebie? Tak trudnym zadaniem jest wyjście punktualnie z domu. A jak zaplanować cały dzień? Jak zaplanować tydzień? 

Nie pomijaj siebie

W dniu codziennym nie zapominaj o czasie dla siebie – na trening, na chwilę regeneracji. Jeżeli będziesz o tym pamiętać zachowasz higienę dnia codziennego. Nie będziesz miała poczucia ciągłego braku czasu. Nie będziesz równocześnie tracić stopniowo energii poprzez nadwyrężanie swojego ciała, umysłu i ducha. 

Planuj efektywnie

Mądry plan jest potrzebny w natłoku codziennych obowiązków. Porządkuje je, pozwala ułożyć dzień tak, aby załatwić wszystko w jak najkrótszym czasie. Przykład? Nie poświęcasz dodatkowego czasu na nie poukładany plan przejazdu. Zamiast jechać od punktu A do B do C, robisz trasę np. A-C-B-C-A. 

Realny plan

Planując zbyt wiele – duża szansa, że Ci się nie uda. Jak się wtedy będziesz z tym czuła? Co jeżeli zrobiłabyś krótszą listę? Jak Ci zostanie czasu zawsze możesz coś do niej dodać. 

Masz dużo obowiązków? Opiekujesz się dziećmi? Z mojej perspektywy lepiej jest zakładać dodatkowe marginesy czasowe. Jeżeli mimo tego coś nie wyjdzie nie denerwuj się! Lepiej obrócić sytuacje w żart. Zdenerwowanie się sytuacją z samego rana wpłynie negatywnie na cały dzień. Co więcej, nie tylko Twój. Bardzo rozbije to dzień Twojego dziecka. 

Żywienie a intensywny plan dnia

Planowanie też jest niezbędne jeżeli chcesz się odżywiać zdrowo i regularnie. Wymaga to wcześniejszego przygotowania posiłków. Czy jest to czasochłonne? Absolutnie nie. Wystarczy po prostu pamiętać wieczorem, żeby przygotować sobie wałówkę na dzień następny. Jeżeli chodzisz do pracy na późniejszą godzinę można to robić oczywiście rano tego samego dnia. To naprawdę nie jest trudne!