Jak podchodzisz do zmian, które przychodzą nieoczekiwanie do Twojego życia? Czy podejmujesz świadome działania mające na celu doprowadzić do jakichś zmian? W moim życiu zmiana to właściwie jedyny element stały. Odczuwam to przede wszystkim w biznesie, który wymaga bardzo szybkiego reagowania, a czasem wręcz wyprzedzania, tego co  dopiero ma się stać. Wiem, że wiele osób panicznie boi się zmian, choć nie satysfakcjonuje ich aktualny stan rzeczy. Jeśli też tak czasem masz, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

 

Świadomie w zmianę

Często spotykam się z postawą, w której ludzie pragną zmiany, a jednak nic w tym kierunku nie robią. Paulo Coelho pisał: „Ludzie tęsknią za całkowitą odmianą, a jednocześnie pragną, by wszystko pozostało takie jak dawniej”. Ta wewnętrzna sprzeczność jest tak powszechna, gdyż przyzwyczajamy się do tego jak jest, a nasza bierność powoduje strach przed działaniem.  

Widzimy dalekosiężny cel, a umyka nam to, co powinniśmy zrobić już DZIŚ, żeby kiedyś TAM się znaleźć. Chcielibyśmy żyć inaczej, a nie robimy nic, aby zmienić to jak jest dzisiaj. Niestety, nic się nie dzieje samo. Zmiana zawsze wymaga od nas działania, a przede wszystkim wzięcia na siebie odpowiedzialności za konsekwencje tego działania.

Coelho bardzo zgrabnie wyraził trudności, które spotykamy podczas przeprowadzania zmian np. w miejscu pracy. Nieraz nawet osoby rozumiejące zmiany, wierzące w nie i ich całą ideę, miewają trudności we wprowadzaniu operacyjnych zmian w życie. Dla mnie jest to w porządku – trudności będą się pojawiały zawsze. Najważniejszym pierwszym krokiem jest zauważać te trudności, wyciągać wnioski i działać dalej wprowadzając ciągłe poprawki i korekty.

Etapy zmiany

Zdaje sobie sprawę, że hasło “zmiana” jest pojęciem bardzo szerokim. Możemy pod nim rozumieć zmiany nawyku albo ważne zmiany życiowe, jak zmiana miejsca zamieszkania, pracy, sposobu życia. Zarówno w tych mini krokach oraz tych ogromnych zmianach możemy czuć różne poziomy motywacji i zwątpienia. Przepływać mogą przez nas skrajne emocje. Mówię tutaj o etapach przechodzenia zmiany w perspektywie JA.

Przejście takiego procesu może ułatwić nam świadomość, że taki proces jest normalny i wymaga czasu i konsekwencji. A jakie są etapy przejścia zmian? Mamy kilka opisanych teorii. Jest to między innymi model Bruce’a Tuckmana, krzywa Fishera czy transteoretyczny model zmiany. Pewnego dnia przedstawię dla Was te koncepcje i narzędzia, abyście mogli wykorzystywać je w pracy nad sobą każdego dnia.