Czym dla Ciebie jest zmiana? Jak podchodzisz do zmian, które przychodzą nieoczekiwanie do Twojego życia? Czy podejmujesz świadome działania mające na celu doprowadzić do jakiś zmian. W moim życiu zmiana to właściwie jedyny element stały. Przede wszystkim biznes to taki obszar, który wymaga szybkiego reagowania, a wręcz wyprzedzania tego co ma się zadziać.

Świadomie w zmianę

Spotykam się z postawą, w której ludzie pragną zmiany, a jednak nic w tym kierunku nie robią. Doskonale odzwierciedla to zdanie wypowiedziane przez Paulo Coelho: „Ludzie tęsknią za całkowitą odmianą, a jednocześnie pragną, by wszystko pozostało takie jak dawniej”. 

Widzimy dalekosiężny cel a umyka nam to co powinniśmy zrobić już dziś, żeby kiedyś TAM się znaleźć. Czy chcielibyśmy żyć inaczej a nie robimy nic, aby zmienić to jak jest dzisiaj. Pewnie już o tym pisałam, ale nic się nie dzieje za pstryknięciem palcami. Zawsze wymaga to od nas jakiegoś działania, wzięcia na siebie odpowiedzialności.

Coelho bardzo zgrabnie wyraził trudności, które spotykamy podczas przeprowadzania zmian w firmie. Nie raz nawet osoby rozumiejące zmiany, wierzące w nie i całą ideę miewają trudności we wprowadzaniu operacyjnych zmian w życie. I to dla mnie jest całkiem w porządku. Byleby zauważać te trudności, wyciągać wnioski i działać dalej wprowadzając korekty.

Etapy zmiany

Zdaje sobie sprawę, że hasło zmiana jest w tym momencie tematem bardzo szerokim. Od zmiany nawyku do drastycznych zmian życiowych jak zmiana miejsca zamieszkania, pracy, sposobu życia. Jednak zarówno w tych mini krokach oraz tych ogromnych zmianach możemy czuć różne poziomy motywacji i zwątpienia. Przepływać mogą przez nas skrajne emocje. Mówię tutaj o etapach przechodzenia zmiany w perspektywie JA, nie zmian firmowych.

Przejście takiego procesu może ułatwić nam wiedza, że taki proces jest normalny i nie ma co się poddawać. A jakie są etapy przejścia zmian? Tutaj mamy kilka opisanych teorii. Jest to między innymi model Bruce Tuckmana, krzywa Fishera czy transteoretyczny model zmiany. Dziś jednak jeszcze nie czas na teorie. 🙂